Salon

Salon Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salon dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmeli? Merak edilen tüm detaylar yazımızın devamında..

Yeni bir eve taşınanlar yada mevcut oturma odasının görünümünü değiştirmek isteyenler genelde salon dekorasyonu yaparken nereden başlayacağı konusunda kararsız kalır. İşte bu noktada yazımızın devamında yeni bir salon dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmeli? ve salonda nasıl bir yerleşim planı yapılmalı? gibi merak edilen soruların cevaplarına detayları ile yer veriyoruz.

Salon Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir salon baştan dekore etmek için mevcut düzenin avantajlarını ve dezavantajlarını mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. Yeni planda ise öncelik mutlaka işlevsellik, düzen ve hareket kolaylığı olmalıdır. Bu sıraladığımız unsurlar doğru şekilde uygulandığında ise ortaya son derece davetkar ve kullanışlı bir salon dekorasyonu ortaya çıkacaktır. Peki salon dekorasyonu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir?

1. İlk olarak tarzınıza karar verin

Yeni bir düze yapmadan tarzınıza uygun bir iç mekan stilleri arasından bir seçim yapmanız dekorasyon sürecini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Çünkü ufak bir araştırma ile seçtiğiniz tarzda binlerce farklı salon dekorasyon örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Klasik yada modern, dekorasyon tarzına karar verdikten sonra mobilya ve aksesuar seçimlerinizi bu tarza bağlı kalarak rahatça yapabilirsiniz.

2. Mobilya düzeni

Oturma odalarını şekillendirmede en büyük sorun, çoğu insanın mobilyalarını nasıl düzenleyeceğini bilmemesidir. Sadece koltukları ve sandalyeleri sadece duvara yakınlaştırmak yerine, alanı daha verimli şekilde nasıl kullanacağınıza odaklanın.

Mobilya düzenini önceden planlayın, odanın odak noktasının ne olmasını istiyorsunuz? Bu alan sohbet etmek veya dinlenmek için mi kullanılacak, yoksa her ikisi birden mi? Hangi düzen oturma odanızın trafik akışına daha uygun? bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

3. Salon için uygun halı boyutu

Salon halısı seçerken temel kuralları bilmeniz gerekir.. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken önemli nokta salonun büyüklüğüne uygun ebatlara sahip bir halı seçmektir.Aksi halde oturma odasının ayrık görünmesine yol açabilirsiniz. İdeal olarak, tüm mobilyalarınız halının üzerinde olmalı ve halı kenarları ile odanın duvarları arasında yaklaşık 25-50 cm mesafe kalacak şekilde yerleştirilmelidir.

4. Dekorasyona tarzınızı yansıtın

Boş bir duvar ile kişisel detaylarla dekore edilmiş bir duvar arasında çok fark var. Duvar alanının mevcut her santimetresini doldurmanıza gerek yoktur, ancak bu alanı zenginleştirmek  dekorasyon için önemlidir.

Örneğin, oturma odanızda hangi renklerin öne çıktığını analiz edin ve bu renklere uyan parçalarla odaklanın. Duvar dekorasyonu yaparken  doğru açıyı ve yüksekliği elde etmek için temel kurallar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

5. Boya renginize karar verin

Bir odanın duvar renklerini değiştirmek, mobilyalarını yenilemekten çok daha kolay ucuzdur. Bu yüzden ilk önce salon duvar rengine karar vermeli ve son aşamada mobilya seçimlerinizi yapmanız gerekir. Salonda tercih edeceğiniz dekorasyon stiline başlı olarak, Mavi ve yeşil gibi ferah ve sakinleştirici bir etkiye sahip olan renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Enerjik bir salon dekorasyonu için canlı kırmızılar ve turuncu tonları kullanılabilir.

Bununla birlikte, her zaman beyaz, gri ve bej  gibi nötr renkler salonda hiç modası geçmeyecek, hem modern hemde klasik tarzlar için ideal renklerdir. Bu renkler stil veya renklerden bağımsız olarak herhangi bir mobilya ve aksesuara rahatlıkla uyum sağlayabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı